Кошик
10 відгуків
+380 (67) 622-15-92
+380 (67) 626-53-46

Бетон, що це таке?

Бетон, що це таке?

 

ЩО ТАКЕ «БЕТОН»?

Бетон - це штучний камінь, що складається з чотирьох основних компонентів: води, цементу, дрібних і крупних заповнювачів. Бетон -композиційний матеріал, одержуваний у результаті формування і твердіння раціонально підібраної бетонної суміші.

ЩО ТАКЕ МІЦНІСТЬ БЕТОНУ?

Міцність є найбільш важливою властивістю бетону. Як і природний камінь, бетон краще чинить опір стиску, чим розтяганню, тому за критерій міцності прийнятий межа міцності бетону при стиску.
Міцність бетону наростає в результаті фізико-хімічних процесів взаємодії цементу з водою, що нормально проходять у теплих і вологих умовах. Взаємодія цементу з водою припиняється, якщо бетон висихає або замерзає. Раннє висихання або замерзання бетону непоправно погіршує його будова і властивості.

ЩО ТАКЕ ОДНОРІДНІСТЬ БЕТОНУ?

Бетон повинен бути однорідним - це найважливіша технологічна вимога. Для оцінки однорідності бетону даної марки використовують результати контрольних випробувань бетонних зразків за певний період часу, мається на увазі, що стандартні зразки тверділи в однакових умовах один і той же час. Міцність бетонних зразків буде коливатися, відхиляючись від середнього значення в більшу і меншу сторони. На міцності позначаються коливання в якості цементу і заповнювачів, точність дозування складових, ретельність приготування бетонної суміші та інші фактори.

ЩО ТАКЕ ЩІЛЬНІСТЬ БЕТОНУ?

Щільність бетону - відношення маси бетону до його об'єму (кг/м3). Щільність сильно впливає на якість бетону, в тому числі і на його міцність: чим вище щільність бетону, тим він міцніший. На щільність бетону істотно впливає наявність пор. Пори в бетоні, як правило, з'являються при його виготовленні: в результаті випаровування зайвої води, не вступила в реакцію з цементом при його твердінні, при поганому перемішуванні бетонної суміші, і, нарешті, при недостатній кількості цементу.

 

ЩО ТАКЕ КЛАС І МАРКА БЕТОНУ?

Марка бетону визначає межу міцності на стиск в кг/см2. В будівництві застосовуються наступні марки бетону: М50, М75, М100, М150, М200, М250, М350, М400, М450, М550, М600, МбОО, М700, М800.
Клас бетону - це числова характеристика якої-небудь його властивості, прийнята з гарантованою забезпеченістю 0,95. Це означає, що встановлене класом властивість забезпечується не менше ніж у 95 випадках з 100, і лише у 5-ти випадках можна чекати його невиконаним.
Бетони підрозділяються на класи: В1; В1,5; В2; В2,5; В3,5; В5; В7,5; В10; В12.5; В15; В20; В25; ВЗО; В40; В45; В50; В55; В60.

ЯК СПІВВІДНОСЯТЬСЯ МАРКА І КЛАС БЕТОНУ?

Співвідношення між класом і марками бетону по міцності приведені в таблиці:

Клас бетону

Середня міцність даного класу
кгс/кв. см

Найближча марка бетону

В5

65

М75

В7,5

98

М100

В10

131

М150

В12,5

164

М150

В15

196

М200

В20

262

М250

В25

327

М350

В30

393

М400

В35

458

М450

В40

524

М550

В45

589

М600

В50

655

М600

В55

720

М700

В60

786

М800

ЩО ТАКЕ МОРОЗОСТІЙКІСТЬ?

За марку бетону по морозостійкості приймають найбільше число циклів поперемінного заморожування і відтавання, яке при випробуванні витримують зразки встановлених розмірів без зниження міцності на стиск більше 5% у порівнянні з міцністю зразків, випробуваних в еквівалентному віці, а для дорожнього бетону, крім того, без утрати маси більш 5%. Встановлені наступні марки по морозостійкості: F50. F75, F100, F150. F200, F300, F400, F500.

ЩО МАЄТЬСЯ НА УВАЗІ ПІД ВОДОНЕПРОНИКНІСТЮ?

Водонепроникність - це властивість бетону протистояти дії води, не руйнуючись.
По водонепроникності бетон ділять на марки W2, W4, W6, W8 і W12, причому марка позначає тиск води (кгс/сбг), при якому зразок-циліндр висотою 15 см не пропускає воду в умовах стандартного випробування.

ЩО ТАКЕ «ОСАДКА КОНУСА» І ЯК ЇЇ ВИМІРЯТИ?

Осадка конуса (O. K.) - це поняття, що характеризує пластичність бетону. O. K., вимірюється у см і чим вона більше, тим більш рухливий бетон. Процес вимірювання O. K. досить простий і доступний в польових умовах.
Для вимірювання O. K. використовується стандартний усічений конус висотою 30 см з нижнього отвору діаметром 20 см і діаметром верхнього отвору 10 див.
Конус ставиться на рівну поверхню великим отвором донизу і наповнюється бетоном з періодичним проштыковыванием металевим прутом для видалення повітря. Зазвичай конус наповнюється в два • прийоми, кожен раз проштыковывая тільки знову наповнюється обсяг. Спочатку заповнюється дві третини обсягу і проштыковывается 15 разів стандартної штиковкой діаметром 20 мм, потім заповнюється весь обсяг і знову штыкуется 15 разів. Після наповнення всього конуса надлишки бетону акуратно видаляються і конус повільно, з невеликими погойдуваннями піднімається (не можна піднімати конус різко!). Бетонна маса витікає з-під конуса і утворює якусь подобу гірки. Конус ставиться поруч, для полегшення вимірів його можна перевернути догори ногами, і заміряється відстань, на яке опустилася бетонна суміш.

ЯК УКЛАСТИ БЕТОН В ВАЖКОДОСТУПНЕ МІСЦЕ НА БУДІВЕЛЬНОМУ МАЙДАНЧИКУ?

Для цих цілей раніше застосувались крани з бадьями. При укладанні з допомогою крана бетон надходить в опалубку прямо з бадді. Концентрація бетону в одному місці з розподілом його глибинним вібратором призводить до значного підвищення трудомісткості і вимагає великих витрат електроенергії. В даний час більш простим і практичним методом розподілу бетону в опалубці є перекачування бетононасосом. При цьому досягається рівномірність в укладанні бетону, усуваються простої, пов'язані, наприклад, з необхідністю будівництва риштовання або з очікуванням підходу бадді, і, саме головне, значно знижуються витрати з укладання бетону.

ПОТРІБЕН ДОГЛЯД ЗА БЕТОНОМ?

Бетон потребує догляду для створення нормальних умов твердіння, особливо в початковий період після укладання (до 15-28 діб). У теплу пору року вологу в бетоні зберігають шляхом поливання та укриття від сонячних променів. На поверхню свіжоукладеного бетону наносять бітумну емульсію або його вкривають поліетиленовими або іншими плівками.
Портландцемент, основний компонент в бетонній суміші, що відноситься до гідравлічним в'яжучим, тобто набирає міцність тільки у вологому середовищі. Тому, для того щоб бетон набрав марочну міцність, він повинен бути вологим протягом усього часу набору міцності. Бетон може набирати міцність все своє життя, але найбільш інтенсивно в перші дні після укладання. Тому існує таке поняття як "стандартний час набору міцності" (у всьому світі прийнято 28 діб). При тестових випробуваннях зразки бетонів витримуються перший день у формі в природних умовах, а наступні 27 днів при вологості 100% і температурі 20' С, а зразки цементних розчинів перший день в формі, а 27 днів - у воді.
Тому утримання води в бетоні після його схоплювання є дуже важливим фактором при виготовленні відповідальних виробів і конструкцій з бетону. Згідно СНиП бетон без пластифікаторів витримують підлогу шаром сирої тирси, піску або мішковини не менше 7 днів і періодично поливають водою (при температурі повітря понад 20'С - через 3 години), у тому числі і вночі. А бетон з пластифікаторами - не менше 14 діб!

ЯК РЕГУЛЮВАТИ ВОДУ У БЕТОНІ?

Для нормальної гідратації цементу потрібно близько 25% води по відношенню до маси цементу (водоцементне співвідношення в/ц). Але бетон, приготований з такою кількістю води, буде надзвичайно жорстким, тому зазвичай кількість води збільшують для покращення пластичності та легкоукладальність бетону. Потрібно враховувати, що вода, яка не взяла участь в реакції гідратації цементу, буде зменшувати щільність бетону, і, обраэовывая пори, істотно зменшувати міцність бетону. При B/ц більше 0,6 можливо розшарування бетонної суміші. Для поліпшення легкоукладальності бетону при збереження низьких значення в/ц використовуються спеціальні добавки в бетон: пластифікатори і суперпластифікатори.
Після набору бетоном певної міцності, зайва вода вже не в змозі збільшувати об'єм суміші, розсовуючи компоненти бетонної суміші, і буде заповнювати тільки пори в бетоні. Реакція гідратації цементу досить тривала: при гарному догляді бетон може підвищувати міцність роками. Відомо, що чим старше бетон, тим він міцніший. Це твердження вірно, тільки якщо дотримані наступні умови: позитивна температура і висока вологість (не менше 90%). Тому під час інтенсивного набору міцності бетоном, стандартні 28 діб бетон повинен бути вологим.
Таким чином, при замішуванні суміші зайва вода погіршує якість бетону, а після схоплювання бетон без води обходитися не може.

ЯК КРАЩЕ ДОСТАВИТИ БЕТОННУ СУМІШ ДО МІСЦЯ УКЛАДАННЯ?

Існує два способи доставки бетонної суміші: автосамосвалом і автобетонозмішувачем. При перевезенні бетонної суміші автосамосвалом суміші загрожує розшарування, в результаті чого на будівельний майданчик потрапляє неоднорідна бетонна суміш, яка потребує додаткового перемішування. Цього можна уникнути, доставляючи бетонну суміш в автобетоносмесителе, в якому бетонна суміш перемішується під час транспортування, і розшарування не відбувається.

ЯК ДОВГО МОЖЕ ПЕРЕБУВАТИ БЕТОННА СУМІШ В АВТОБЕТОНОСМЕСИТЕЛЕ ДО ПОЧАТКУ ЇЇ УКЛАДАННЯ?

Тривалість транспортування бетонної суміші залежить від температури зовнішнього повітря і активності цементу, застосовуваного для виготовлення бетону, і коливається від 45 хвилин до 2-х годин. Для збереження якості бетону при його тривалому транспортуванні, збереження необхідної легкоукладальності суміші в бетонну суміш необхідно вводити сповільнювачі схоплювання і твердіння, а також пластифікатори.

ІСНУЄ ДУМКА, ЩО ПОКИ МІКСЕР ОБЕРТАЄТЬСЯ, БЕТОН НЕ СХОПЛЮЄТЬСЯ. ЧИ ТАК ЦЕ НАСПРАВДІ?

Ця думка в корені невірно. Реакція гідратації цементу починається відразу після змішування його з водою, і уповільнити або навіть зупинити її можна тільки додаванням спеціальних добавок, які дозволяють відсунути терміни схоплювання бетону на 2-4 години. Тривале перемішування (протягом декількох годин) лише погіршує якість бетону, так як рвуться починаються утворюватися зв'язку цементного клею (цемент в бетоні виступає в якості сполучного речовини (клею)). Якщо обертати діжу міксера понад 3-х годин, то бетон взагалі може не схопитися. Це буде вже не бетон, а суміш щебеню, покрита затверділим шаром цементного розчину, і міцність ця суміш вже не набере ніколи.

ЩО КРАЩЕ ДЛЯ ЗАЛИВКИ ПІДЛОГ -ЦЕМЕНТНИЙ РОЗЧИН АБО БЕТОН?

  Для заливки підлог в житлових або виробничих приміщеннях краще застосовувати бетон, так як при однакових характеристиках міцності (марки по міцності) зносостійкість бетону приблизно в три рази вище зносостійкості розчину.

НАВІЩО ПОТРІБНІ ДОБАВКИ В БЕТОН?

Перш за все - для підвищення якості бетону і отримання додаткових спеціальних властивостей, що дозволяє прискорити темпи будівництва, а також значно здешевити. Спеціальні властивості бетону необхідні як при будівництві доріг і аеродромних покриттів, гідротехнічних споруд, причалів, басейнів і цілого ряду спеціальних споруд, так і при монолітному будівництві житлових і промислових будівель, ведення пальових робіт і т. д. Як показує досвід західних виробників бетону, бетон з добавками застосовується на кожному будівельному об'єкті, так як до звичайного бетону пред'являють все більші і більші вимоги, які без добавок він не в змозі виконати.

ЯКІ БУВАЮТЬ ДОБАВКИ?

В даний час існує безліч різних добавок, при жаркому кліматі, наприклад, часто використовуються сповільнювачі тужавіння. При виробництві попов, піддаються замерзання/відтавання, як, наприклад, підлоги на відкритих майданчиках або у морозильних камерах і т. п., рекомендується застосовувати (крім використання сповільнювачів), тільки повітро-поглинаючі реагенти. Для підвищення легкоукладальності бетону застосовуються пластифікатори і суперпластифікатори. Для бетонування в фунтах, насичених водою, а також для будівництва басейнів і різного роду резервуарів застосовуються добавки, що підвищують у кілька разів водонепроникність бетону.

МОЖЛИВО ЗИМОВЕ БЕТОНУВАННЯ?

Так, але для цього необхідно виконати ряд умов. Першим, з яких будуть додаткові вимоги до приготування бетонної суміші. Пісок, щебінь повинні зберігатися під навісами або а закритих приміщеннях, що запобігають потраплянню вологи. Якщо температура зовнішнього повітря опускається нижче - '10"З, то необхідно підігрівати і заповнювачі. Друга умова: транспортувати бетонну суміш до місця укладання необхідно тільки в автобетоносмесителях. І третє, найважливіше умова - готовність замовника або виконавця робіт проводити бетонування в зимовий період.

ЯК ДОГЛЯДАТИ ЗА БЕТОНОМ, ПОКЛАДЕНИМ ПРИ ВІД'ЄМНИХ ТЕМПЕРАТУРАХ?

     Бетонная смесь при укладке в опалубку должна иметь температуру не менее +5'С. Укладывать бетонную смесь на место желательно как можно быстрее и без перерывов. Известно, что твердение бетона зависит от химических реакций цемента с водой. А основную роль в этом будут играть тепло и вода. Поэтому в зимнее время опалубку утепляют, а сразу же после окончания бетонирования утепляют и верхнюю, открытую часть бетона. При твердении цемент выделяет тепло и во многих случаях количество тепла оказывается достаточным, чтобы во время остывания бетон приобрел необходимую прочность. Эта прочность позволяет снимать опалубку с конструкции, уже не боясь замораживания.
Такой способ применим только при бетонировании массивных конструкций, так как тонкостенные конструкции очень быстро остывают. На тонкостенных конструкциях рекомендуется применять искусственный обогрев бетона электрическим током, в комплексе с утеплением опалубки.

     МОЖНО ЛИ ЗАСТАВИТЬ БЕТОН ТВЕРДЕТЬ В ЗИМНЕЕ ВРЕМЯ, НЕ ПОДОГРЕВАЯ ЕГО?

Виявляється, можна, якщо ввести в бетонну суміш спеціальні добавки. Яка роль цих добавок? Вони знижують температуру замерзання води і прискорюють тверднення бетону. Такі бетони твердіють і набувають міцність при негативних температурах. При цьому вводяться добавки підвищують якість бетону і не агресивні до арматури.

Наскільки вам зручно на сайті?

Розповісти Feedback form banner