Інструкція по відбору проб на будівельному майданчику
1. Виконавцями робіт, які зв'язки пов'язані з прийманням та контролем якості бетонної суміші, є посадові особи, у функції яких входити інженерний супровід будівельних робіт. У залежності від структури підприємства, це можуть бути виконроб, майстер, лаборант.
2. Дані про приймання партії суміші в журналі бетонних робіт підписують фахівці – лаборант та відповідальний виконавець, виконроб або майстер, а також представник постачальника бетонної суміші. Лаборант або майстер відбирають зразки та виконують заміри осідання конуса та температури партії бетонної суміші, яка надійшла, альо персональну відповідальність за неналежну якість матеріалу несе особа, на яку покладена функція контролю якості, згідно наказу по підприємству.
3. Від кожної партії бетону на будівельному майданчику відбирають дві серії зразків по 3 кубики із різних автобетоновозів, але не менш ніж двох на добу, а також на кожен елемент бетонної конструкції (балка, колона, перекриття та ін.) та на кожні 50 м3 бетонної суміші, яка приймається.
4. Серія зразків для випробувань на стискання складається з трьох контрольних зразків-кубів. На будівельному майданчику одна серія зразків зберігається в умовах, які відповідають умовам твердіння конструкції, яка бетонується. Друга серія зразків зберігається у акредитованій будівельній лабораторії.
5. Відхилення розмірів сформованих зразків по довжині ребер кубів, сторін поперечного перетину, діаметру циліндрів від номінальних не повинно перебільшувати +/- 1 %.
5.1. Відхилення від площинності опорних поверхонь кубів та циліндрів, які прилягають до плит пресу, не повинна перебільшувати 0,05 мм на 100 мм довжини.
5.2. Відхилення від перпендикулярності суміжних граней кубів та призм, а також опорних і бокових поверхонь циліндрів, які призначаються для випробувань на стиснення, не повинна перебільшувати 1 мм на 100 мм довжини.
6. Розміри зразків в залежності від найбільшої крупності заповнювача в пробі бетонної суміші повинні відповідати вказаним в таблиці.
Найбільший розмір зерна заповнювача, мм | Найменший розмір зразка (ребра кубу, сторони поперечника призми або вісімки, діаметру і висоти циліндру), мм |
10 і менше 20 40 70 100 і більше | 70 100 150 200 300 |
7. Для випробувань конструкційно-теплоізоляційного і теплоізоляційного бетонів на заповнювачах, які мають порі марок 100 і менше (незалежно від найбільшої величини заповнювача) застосовують зразки з найменшим розміром 150 мм.
8. Зразки повинні мати маркування, яке наносять на грані зразків, видимі в процесі випробувань. Маркування не повинно пошкодити зразок та впливати на результати випробувань.
9. Пробу бетонної суміші для виготовлення контрольних зразків повинні відбиратися із середньої частини порції, яка доставлена до місця укладання суміші, а при безперервному транспортуванні суміші – окремими порціями через неоднакові проміжки часу на протязі 5 хвилин.
Відібрана проба повинна бути додаткова перемішана перед формуванням зразків.
10. Бетонні суміші, які мають у своєму складі повітрявовлекаючі та порообразуючі домішки, а також попередньо розігріті суміші перед формуванням зразків додатково не перемішують.
11. Формування зразків проводять не пізніше 20 хвилин після відбору проби бетонної суміші.
12. Перед виготовленням зразків внутрішні поверхні форм покривають тонким шаром змазки, яка не залишає плям на поверхні зразків.
Вкладання та ущільнення бетонної суміші у формах производять наступним чином:
а) при виготовленні зразків із бетонної суміші рухомістю менше 12 см, форму заповнюють сумішшю з деяким перебільшенням встановлюють і жорстко закріпляють на рівній площадці і вібрують глибинним вібратором до повного ущільнення, яке характеризується припиненням осідання бетонної суміші, вирівнюванням її поверхні і появленням на ній тонкого шару цементного тіста. Поверхню зразка загладжують стальною плитою або кельмою;
б) при виготовленні зразків із бетонної суміші рухомістю більше 12 см, ущільнення її проводять шляхом штикування сталевим стрижнем діаметром 16 мм, не використовуючи вібрацію. Заповнення бетонною сумішшю форм висотою до 150 мм включно проводять в один шар, а форм висотою 200 мм і більше – у два кулі. Кожен шар ущільнюють шляхом штикування із розрахунку один натиск стрижня на 10 см2 поверхні зразка. Після ущільнення суміші поверхня зразка загладжується.
Допускається при виготовленні контрольних зразків використання ущільнюючих пристроїв з параметрами ущільнення (амплітудою, частотою, тиском та ін.), які відповідають фактичним параметрам обладнання, яке використовують для укладання та ущільнення бетонної суміші.
Відібрані зразки бетонної суміші накривають вологою тканиною з метою усунення втрат вологи.
13. Зразки, які твердіють у нормальним умовах (температура (20 +/- 2) град. З і вологість не менше 95 %), після їх виготовлення до зняття опалубки зберігають у формах, які вкриті вологою тканиною або іншим матеріалом, що виключає можливість випаровування вологи, у приміщенні з температурою повітря (20 +/- 2) град. З протягом доби із бетонів марок 100 і вище і протягом 2 – 3 діб – із бетонів марок 75 і нижче, а також із бетонів з домішками, які уповільнюють їх твердіння в ранньому віці.
14. Перевірку форм для виготовлення зразків на відповідність вимогам треба проводити не рідше одного разу на 6 місяців. Виконують перевірку органи Держстандарт або відомча метрологічна служба. Відомчу перевірку треба також проводити після кожного ремонту.