Правила укладання бетону і догляду за ним
Сучасний бетон являє собою дуже практичний і зручний будівельний матеріал, адже його властивості можуть змінюватися в широкому діапазоні. Але важливо розуміти, що параметри бетонної суміші в чому залежать і від того, як здійснюється її укладання і подальший догляд за твердеющим бетоном. Перед початком бетонних робіт зазвичай потрібно виконати ряд підготовчих операцій, наприклад, змастити опалубку. Якщо це не багаторазові фанерні щити, а звичайні дошки, то їх потрібно зволожити; щілини в опалубці законопатити. Зволоження всіх поверхонь, з якими може контактувати бетон, виробляється для того, щоб виключити втрату води зі складу бетонної суміші. Відношення води і в'яжучого (цементу) – один з важливих критеріїв, на який спираються при підборі дозування компонентів бетону, тому в разі зменшення частки води баланс буде порушений, а властивості майбутнього бетону зміняться. Звичайно, насправді все не так плачевно, але на практиці вважають за краще не ризикувати, адже ціна питання – надійність цілого зведеної конструкції.
Основні правила укладання бетону вимагають:
- Безперервно укладати суміш. Якщо це правило порушується, то необхідно створювати робочі шви. У деяких ситуаціях безперервність заливки є неодмінною умовою, наприклад, як у випадку з фундаментами для машин і устаткування, що працює в динамічному режимі.
- Правильності створення робочих швів. Такі елементи повинні мати нерухомі поверхні. Більш того, межа стику – це ще і межа зміни напрямку усадочних деформацій. Підвищені напруги, що діють на шов, вимагають ретельного вибору місця влаштування стиків і технологію створення.
- Ущільнювати бетон. Бетон, який укладали без ущільнення, буде набагато менш міцний, ніж той, який вібрували. В ході даної процедури зникають порожнечі, і пухирці повітря виходять зі складу суміші. В деяких випадках допускається виконувати «штикування» бетону, наприклад, з допомогою звичайного сталевого прута, але дана процедура найчастіше використовується при заливці порівняно невеликого обсягу штучного каменю.
- Захищати залитий бетон, що знаходиться в ранньому віці твердіння. Якщо суміш була залита недавно і її міцність до моменту відновлення робіт мінімальна, то бажано намагатися не стрясати опалубку, а також не використовувати вібратори на відстані до 1м від кордону розділу покладеної і укладається суміші.
Основні правила догляду за бетоном.
У процесі твердіння в бетоні протікають реакції гідратації, в ході яких мінерали цементу взаємодіючи з водою, утворюють нові сполуки. Зневоднення бетону в ранні терміни в результаті випаровування може уповільнити або припинити процес твердіння і привести до недобору міцності, а також викликати великі його усадки і розтріскування. Для того щоб бетон після твердіння мав проектні характеристики, за ним після укладання потрібен певний відхід. Через кілька годин, після затвердіння бетонної суміші, якщо температура вище +15°С, поверхню слід поливати водою, але, не струменем, а у вигляді дощу, краплями, щоб конструкція не розмивалася, особливо цього слід дотримуватися під час першого поливу. Замість зволоження поверхонь бетону, його можна накривати поліетиленовою плівкою, яка буде перешкоджати пересихання конструкції, і підтримувати в ній певний вологісний режим. Если бетон потеряет воду до набора указанной проектной прочности, обычно – это 75%, на его поверхности могут появиться микротрещины, которые будут значительно снижать прочность изделия.
Существуют множество рекомендаций по уходу за бетоном во время твердения, но, все они сводятся к тому, чтобы не допустить потери влаги конструкцией. Потеря, которая может зависеть от многих факторов, главный из которых – высокая температура воздуха. Сильный ветер, также может очень быстро высушить бетон, даже при сравнительно невысоких температурах воздуха.
Рекомендуется ухаживать за бетоном 15 дней, в первую треть, поливая его 3 – 4 раза в сутки, ночью поливают один раз. В дальнейшем – 2 раза в сутки. Точное время полива может быть определено при наблюдении за бетоном, если он достаточно влажный, то и поливать его не стоит, а если влага высыхает очень быстро, то, возможно, что и периодичность увлажнения поверхности может проводиться через каждые 2 часа.
При температуре наружного воздуха от +5 до +15 °С. Увлажнять бетон следует по мере его высыхания, а при +5 °С и ниже, конструкции не поливают.
Крім зволоження свіжоукладений бетон слід захистити від розмивання дощем, вивітрювання, а також від струсів і деформацій, від розмиву ґрунтовими водами. Якщо ці води агресивні, необхідно виключити не тільки розмив, але і зіткнення з ними бетону.
Ходіння людей по забетонированным конструкцій, а також встановлення на них риштування та опалубки дозволяється не раніше того часу, коли бетон набере міцність 15 кгс/см2.