Декоративні бетони
Конструкції з бетону не завжди повинні бути сірим і тьмяним. Завдяки сучасним технологіям, були винайдені способи для додання забарвлення виробів з бетону. За допомогою мінеральних пігментів і оксидів металів можна надавати будь-який відтінок.
Одним з актуальних напрямків при проведенні будівельних і реставраційних робіт є використання пігментів. Пігментами в хімії називають тонкі порошки різних кольорів, які використовуються для фарбування пластичних мас, будівельних сумішей.
Для виробництва кольорових бетонів можуть без обмежень використовуватися всі типи цементів. Власний колір цементу впливає на колір готового виробу: сірий колір цементу приглушує всі кольори і відтінки, тому при фарбуванні бетону , який проводиться на основі звичайного портландцементу , буває неможливо добитися яскравих кольорів, які виходять при використанні білого цементу. Для виробництва бетонів світлих тонів, а також зеленого бетону рекомендується використовувати білий цемент. Ступінь насиченості і чистоти кольору, що досягається завдяки застосуванню білого цементу залежить і від самого пігменту. У тому випадку, якщо мова йде про чорному пігменті, то пофарбований їм бетон на основі сірого цементу, практично не відрізняється від пофарбованого їм же бетону, до складу якого входить білий цемент. У разі застосування темно-коричневого або червоного пігменту ця відмінність є незначним. Що стосується жовтого і синього пігментів, то в даному випадку це відмінність значно.
Кольори цементу одного типу розрізняються залежно від заводу-виробника. Ці відмінності можуть проявитися на пофарбованому бетоні, тому необхідно застосовувати цемент одного виробника.
Пігменти повинні володіти високою фарбувальної здатністю, стійкістю до лугів, сонячного світла, атмосферних впливів і надавати слабкий вплив на фізико-механічні властивості бетону.
Необхідну кількість пігменту вводиться в бетонну суміш визначається бажаним кольором і економічною доцільністю. При фарбуванні бетону забарвлюється не заповнювач, а цементне в'яжуче, яке покриває окремі зерна заповнювача. Тому чим більше «розбавляємо» кольорове цементне в'яжуче заповнювачем, тим менш насиченим стає кінцевий колір бетону. При однаковому рівні пігментації, який розраховується у відсотках з урахуванням ваги цементу, бетон з високим вмістом цементу має значно більш інтенсивне забарвлення, ніж бетон з його низьким вмістом. Надлишок води замішування випаровується з бетону і залишає порожнини у вигляді дрібних пір, ці пори розсіюють падаюче світло і таким чином прояснюють бетон. Чим вище величина водоцементного співвідношення, тим більш світлою здається поверхню.
Як наслідок, світ фарб проникає в тротуарні плитки, садові бордюри, в бруківку, а також в багато залізобетонні вироби.